Czy marihuana uzależnia?

Marihuana to jedna z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych, przez wiele osób uznawana za bezpieczną. Jej regularne palenie może jednak wpływać na nasze zdrowie, samopoczucie i kontakty społeczne. Czy od marihuany można się uzależnić? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedź na to pytanie.

Czym jest marihuana?

Marihuaną nazywamy substancję psychoaktywną, pozyskiwaną z liści konopii indyjskich. To jedna z najpopularniejszych tego typu substancji na świecie. Najczęściej pali się ją w formie ręcznie zwijanych papierosów, często z dodatkiem tytoniu. Popularnym rozwiązaniem jest również palenie marihuany z wykorzystaniem charakterystycznych szklanych lufek lub za pomocą fajki wodnej.

Za psychologiczne działanie marihuany odpowiada THC (tetrahydrokannabinol). Receptory kannabinoidowe w ludzkim mózgu znajdują się głównie w obszarach związanych z pamięcią, odczuwaniem przyjemności, myśleniem, percepcją czasu i koordynacją. THC poprzez wiązanie z receptorami aktywnie wpływa właśnie na te obszary. Jednocześnie działa stymulująco na komórki odpowiedzialne za produkcję dopaminy.

Jak długo marihuana działa na organizm? Faza euforii i wesołości utrzymuje się średnio od 30 minut do godziny. Następnie zaczyna się faza relaksacji, która trwa około 1-2 godzin. Po jej zakończeniu pojawia się faza izolacji, która objawia się sennością, lekkim otępieniem i apatią, utrzymującymi się mniej więcej 2-3 godziny. Łączny czas działania tej substancji wynosi zatem około 5-6 godzin.

Większość palaczy pali marihuanę jedynie okazjonalnie. Codzienne używanie tej substancji psychoaktywnej jest zjawiskiem o wiele rzadszym, przez co często uważa się, że uzależnienie od marihuany jest wręcz niemożliwe. Czy jest to słuszne myślenie? O tym, czy da się uzależnić od marihuany przeczytasz w dalszej części artykułu.

Czy marihuana może uzależniać?

Czy marihuana może uzależniać?

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD – 11 definiuje zespół uzależnienia jako stan fizyczny i psychiczny, spowodowany zażywaniem substancji psychoaktywnych, na który składają się zespoły zjawisk fizjologicznych, poznawczych i behawioralnych. Objawami zespołu uzależnienia są: silna potrzeba lub przymus używania danej substancji, utrata samokontroli w trakcie używania tej substancji, przyjmowanie danej substancji w celu uniknięcia objawów abstynencyjnych, wystąpienie zespołu abstynencyjnego.

Po zapaleniu marihuany mogą wystąpić takie objawy jak:

  • drażliwość, nerwowość,
  • nadwrażliwość na światło,
  • pogorszony refleks i koordynacja ruchowa,
  • zaburzenia snu,
  • przekrwienie oczu,
  • bóle głowy.

Regularne palenie marihuany, podobnie jak nadużywanie ciężkich narkotyków, może też prowadzić do wystąpienia zespołu uzależnienia. Ryzyko jego wystąpienia jest największe w przypadku osób, które palą codziennie, szczególnie w dużych dawkach. W takim przypadku możliwe jest wytworzenie tolerancji na subiektywne skutki zażywania i zespół odstawienny, który jest reakcją na nagłe zaprzestanie palenia. Nie jest to jednak tak silna reakcja, jak w przypadku odstawienia alkoholu.

Jak rozpoznać uzależnienie od marihuany?

O uzależnieniu od marihuany możemy mówić, jeśli przez okres dłuższy niż 12 miesięcy, pojawiają się takie objawy jak:

  • zażywanie marihuany w większych ilościach i przez dłuższy okres czasu, niż planowano,
  • nieudane próby ograniczenia palenia,
  • ciągła potrzeba stosowania marihuany,
  • niewypełniane obowiązków w pracy, domu czy szkole z powodu zażywania marihuany,
  • palenie marihuany pomimo pojawienia się problemów społecznych i interpersonalnych,
  • rezygnowanie lub ograniczenie życia towarzyskiego, zawodowego lub rekreacyjnego z powodu marihuany,
  • zwiększanie dawki marihuany, w celu uzyskania pożądanych efektów,
  • osłabienie efektów zażywania marihuany przy zastosowaniu tej samej dawki,
  • pojawienie się zespołu odstawiennego.Jak rozpoznać uzależnienie od marihuany?

Czynniki sprzyjające uzależnieniu od marihuany

Czy pewne osoby są bardziej narażone na uzależnienie od marihuany niż inne? Oczywiście, istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko zaburzeń związanych z uzależnieniem, m.in.:

  • genetyka – podłoże genetyczne stanowi jedno z głównych przyczyn nadużywania konopi indyjskich i rozwoju uzależnienia, jeśli w rodzinie wcześniej występowały przypadki uzależnienia od marihuany, istnieje duże prawdopodobieństwo, że któryś z członków rodziny również będzie miał z tym problem,
  • wiek – badania przeprowadzone przez University of Minnesota wykazały, że osoby rozpoczynające palenie marihuany przed 18 rokiem życia, są około 7 razy bardziej narażone na rozwinięcie się uzależnienia, niż dorośli,
  • psychika – zdrowie psychiczne odgrywa istotną rolę jeśli chodzi o uzależnienie, nie tylko od marihuany, ale także innych substancji, u większości osób borykających się z uzależnieniami wykrywa się takie schorzenia, jak depresja, zaburzenia lękowe, schizofrenia czy zespół stresu pourazowego,
  • kontakty społeczne – osoby, które nie posiadają dobrze rozwiniętej sieci społecznej (np. rodzina, znajomi, praca) są bardziej podatne na rozwój uzależnienia, najczęściej cechują je takie cechy jak problemy z nawiązywaniem kontaktów, problemy emocjonalne, odizolowanie od świata.
  • Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.