Afobam to jeden z leków stosowanych w psychiatrii, którego przyjmowanie – z uwagi na przynależność do grupy benzodiazepin – może przynieść nie tylko pożądany skutek farmaceutyczny, ale także stać się przyczyną uzależnienia. Substancją czynną leku jest alprazolam i to właśnie on w dużej mierze wpływa na ryzyko rozwinięcia się nałogu. Jak przebiega uzależnienie od benzodiazepin? Co warto wiedzieć, chcąc podjąć walkę o wyjście z nałogu i powrót do normalnego, wolnego od uzależnienia życia? Oto kilka praktycznych informacji na ten temat.
Czym jest afobam?
Afobam to stosowany w psychiatrii lek o działaniu przeciwlękowym, o czasie działania klasyfikowanym jako krótki do średniego. Ma postać tabletek i wydawany jest wyłącznie na receptę. Działanie leku może okazać się wsparciem w krótkotrwałym leczeniu, m. in.:
- zespołu lęku uogólnionego,
- zespołu lęku napadowego,
- zespołu lęku, któremu towarzyszy wtórne obniżenie nastroju i/lub agorafobia.
Na uwadze warto mieć fakt, że istnieje również szereg przeciwwskazań związanych ze stosowaniem afobamu, o których lekarz prowadzący poinformuje pacjenta przed włączeniem leku do terapii. Sam afobam wskazany jest do stosowania w przypadku, gdy obserwowane jest nasilenie objawów, a zaburzenia lękowe utrudniają codzienne funkcjonowanie. Z uwagi na zawartość alprazolamu, który należy do benzodiazepin, przyjmowanie afobamu może prowadzić do rozwoju uzależnienia.
Objawy uzależnienia od leku afobam
Rozwój uzależnienia od afobamu przebiega w sposób zbliżony do uzależnienia od innych preparatów zaliczanych do grupy benzodiazepin. Pacjent może tracić stopniowo kontrolę nad zażywanymi dawkami leku i samodzielnie przyjmować coraz większe dawki lub zwiększać częstotliwość stosowania leku bez konsultacji z lekarzem prowadzącym terapię. Uzależnienie mogą zwiastować także takie objawy, jak np. poczucie niepokoju i drażliwość pojawiające się u pacjenta na myśl o nagłej utracie dostępu do leku. W konsekwencji może on podejmować próby zwiększenia częstotliwości wizyt u lekarza w celu uzyskania dodatkowej recepty na lek.
W efekcie nadużywania leku, skutki leczenia mogą przybrać efekt odmienny od oczekiwanego – pacjent wycofa się z życia społecznego, straci zainteresowanie relacjami z bliskimi, a każda myśl o rezygnacji z obecności leku w jego życiu może skutkować dodatkowym stresem i nasileniem objawów, których wyleczeniu początkowo miała służyć substancja. Szczególną grupę ryzyka rozwinięcia się nałogu stanowią osoby, które już wcześniej miały problem związany z nadużywaniem takich leków jak benzodiazepiny lub zmagały się z uzależnieniem od innych substancji, np. alkoholu lub narkotyków. Z uwagi na potencjał uzależniający afobamu, terapia z jego udziałem powinna być prowadzona możliwie jak najkrócej, a o jej kontynuacji decyduje wyłącznie lekarz.
Leczenie uzależnienia od benzodiazepin – w tym afobamu
Zauważając pierwsze niepokojące objawy mogące świadczyć o uzależnieniu od benzodiazepin, w tym również afobamu, warto pamiętać, że z pomocą specjalisty i przy odpowiednim wsparciu, życie wolne od nałogu jest możliwe. Kluczem do sukcesu jest uświadomienie sobie wpływu i szkodliwego działania nadużywania substancji leczniczej – przedawkowanie afobamu może wywołać m.in. efekt nasenny, prowadzić do śpiączki, omamów, nieskoordynowanych ruchów (ataksji), zaburzeń mowy, zawrotów głowy, a nawet zahamowania czynności oddechowej.
Z pomocą w leczeniu uzależnienia może przyjść doświadczony terapeuta lub prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Specjalista, w oparciu o indywidualne możliwości oraz stan zdrowia pacjenta, opracuje program leczenia nałogu. W niektórych przypadkach zaproponuje on stopniowe zmniejszanie dawki leku, służąc swoim wsparciem także podczas dyskomfortu, jaki może wywołać zespół abstynencyjny związany ze stopniowym odstawianiem leku. W innych sytuacjach rozwiązaniem może okazać się zamiana afobamu na inne leki o podobnym działaniu, jednak o mniejszej szkodliwości, dzięki czemu pacjent nadal będzie mógł korzystać z leczniczego działania substancji czynnej i łatwiej zakończyć leczenie z jej udziałem.
Doświadczony terapeuta będzie w stanie także wesprzeć rodzinę pacjenta lub osoby zmagające się ze współuzależnieniem. Prowadzona wówczas terapia przebiega na nieco innym poziomie, obejmując aspekt nie tylko fizycznego i psychicznego uzależnienia pacjenta, ale także całego spektrum emocji, z jakimi mierzą się w tej trudnej sytuacji jego bliscy.
Warto pamiętać, że korzystając z pomocy oferowanej przez profesjonalny ośrodek odwykowy, możliwe jest odzyskanie szansy na powrót do normalnego życia, a im krótszy czas stosowania afobamu, tym większe szanse pacjenta na skuteczność terapii i złagodzenie skutków towarzyszących odstawieniu leku.