Tramadol to jeden z najpopularniejszych leków stosowanych w leczeniu bólu o umiarkowanym i silnym nasileniu. Wydawany jest na receptę i wykazuje stosunkowo dużą skuteczność, jeśli chodzi o skutki podjętej terapii. Efekty, jakie wiążą się z jego działaniem, mogą jednak stać się przyczyną uzależnienia. Z czym wiąże się nadużywanie tramadolu? Jak rozpoznać objawy rozwijającego się nałogu i jakie kroki podjąć, chcąc stawić mu czoła? Oto kilka istotnych informacji, jakie warto poznać w tym zakresie.
Czym jest tramadol (tramal)?
Tramadol jest organicznym związkiem, który – z uwagi na swoje właściwości – wykorzystywany jest jako opioidowy lek przeciwbólowy. W obrocie farmaceutycznym dostępny jest pod wieloma postaciami, m.in. tabletek, kropli doustnych czy tabletek powlekanych. Najczęściej są to leki o przedłużonym uwalnianiu, jak np. popularny tramal, dzięki czemu substancja czynna wchłania się stopniowo i równomiernie przez dłuższy czas, a samo podawanie leku można ograniczyć do mniejszej liczby tabletek przyjmowanych na dobę niż w przypadku innych preparatów.
Stosowanie tramadolu najczęściej zalecane jest w przypadku, gdy pacjent boryka się przewlekłym bólem, trudnym lub niemożliwym do uśmierzenia za pomocą łagodniejszych leków przeciwbólowych – np. po operacjach, urazach lub w przypadku bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym.
Jak można uzależnić się od tramalu?
Choć tramadol uznawany jest za lek stosunkowo bezpieczny w stosowaniu, terapie wykorzystujące jego potencjał nie są wolne od ryzyka, a liczba osób uzależnionych może niepokoić. Z uwagi na przynależność tej substancji do grupy leków opioidowych, rozwój nałogu przebiega w sposób typowy dla nadużywania opioidów. Na uwagę zasługuje również niepokojący fakt, że leki zawierające tramadol mogą być używane w celach narkotycznych – ich przedawkowanie może wiązać się z działaniem przypominającym wpływ, jaki wywiera na organizm morfina. W efekcie po tramadol sięgają m.in. osoby zdrowe, którym zależy na osiągnięciu stanów takich jak pobudzenie organizmu, poczucie błogości czy euforia, z jakimi może wiązać się przedawkowanie.
Jednym z pierwszych objawów jest najczęściej rosnąca tolerancja organizmu na działanie substancji leczniczej, w efekcie czego pacjent przyjmuje coraz większe dawki, aby uzyskać pożądane działanie. W skrajnych przypadkach osoba uzależniona może zwiększać częstotliwość wizyt u lekarza, aby otrzymać receptę na lek, znane są również przypadki fałszowania recept. Często jednak nałóg rozwija się długo i bywa ukrywany przez zmagająca się z nim osobę. Na jakie symptomy pojawiające się u osób uzależnionych od tramalu warto więc jeszcze zwrócić uwagę?
Czym charakteryzuje się uzależnienie od tramalu?
Stopniowe zwiększanie dawek leku czy jego niekontrolowane przyjmowanie bez porozumienia z lekarzem to tylko jeden z objawów rozwijającego się nałogu. O uzależnieniu może świadczyć także zmiana zachowania pacjenta – rosnąca nerwowość, rozdrażnienie lub dekoncentracja, szczególnie w sytuacji, gdy istnieje możliwość utraty dostępu do zażywanego leku. Warto pamiętać o tym, że choć tramadol to opioidowy lek przeciwbólowy, który jest stosunkowo bezpieczny w kontrolowanym stosowaniu, jego nagłe odstawienie może wiązać się z przykrymi objawami. Zespół odstawienny może przynieść ze sobą szereg dolegliwości, takich jak wymioty i drgawki. Dlatego tak ważne jest, aby odstawienie leku u osób borykających się z uzależnieniem przebiegało z pomocą specjalisty.
Jak przebiega detoks od tramalu? Jak leczyć uzależnienie od tego opioidu?
Wsparciem może okazać się profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień, gdzie doświadczony terapeuta pomoże rozpoznać uzależnienie od tramalu i zaplanuje odpowiednie kroki pozwalające na detoks i wyczyszczenie organizmu z wpływu nadużywanej substancji. W przypadku uzależnienia ważne jest także stopniowe zmniejszanie dawki, prowadzące do całkowitego odstawienia opioidów, dzięki czemu objawy odstawienie mogą przebiegać w możliwie najłagodniejszy dla pacjenta sposób. Gdy nie jest to możliwe, lekarz może zaproponować zmianę stosowanego leku na taki, którego negatywny wpływ na organizm będzie mniejszy, a objawy zespołu odstawiennego mniej odczuwalne dla pacjenta.
Specjalista zajmujący się leczeniem uzależnień będzie w stanie wesprzeć nie tylko osobę uzależnioną, ale także jej bliskich, którym grozi ryzyko współuzależnienia. Na uwadze warto mieć fakt, że życie wolne od nałogu jest możliwe. Specjalistyczne wsparcie i świadomość wyniszczającego wpływu nałogu na organizm są podstawą do tego, aby je rozpocząć.