Zolpidem to popularny lek, który stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu bezsenności. Należy do grupy imidazopirydyn i wykazuje działanie podobne do benzodiazepin. Choć stosowanie leku pod kontrolą i na polecenie lekarza może wykazywać pozytywne skutki terapeutyczne, nie jest wolne od ryzyka uzależnienia. Dlaczego tak się dzieje i jak przebiega leczenie uzależnienia od zolpidemu?
Zolpidem – czym jest, jakie leki go zawierają?
Zolpidem należy do organicznych związków chemicznych, a zarazem leków zalecanych głównie w neurologii i psychiatrii – najczęściej z uwagi na jego właściwości pomocne w leczeniu bezsenności. Substancja ta wiąże się z receptorem omega-1 należącym do receptora GABA-A i w ten sposób może wspomóc doraźne leczenie problemów ze snem oraz zapewnić dodatkowe działanie uspokajające.
Najczęściej zolpidem występuje na rynku jako substancja czynna określonych leków dostępnych w aptekach. Należą do nich m.in. Zolpic, Onirex, Stilnox czy Nasen. W ich stosowaniu pacjenci, którzy dobrze tolerują lek, mogą zaobserwować poprawę jakości snu – wydłuża się czas jego trwania, skraca czas zasypiania, a liczba nocnych przebudzeń zmniejsza się. Obok poprawy jakości snu, w czasie stosowania leku zawierającego tę substancję mogą pojawić się działania niepożądane związane z jego stosowaniem. Co warto o nich wiedzieć?
Działania niepożądane zolpidemu
Jak każdy lek, zolpidem może wykazywać działania niepożądane. Do najczęściej wymienianych należą m.in. bóle i zawroty głowy, nasilenie bezsenności i zaburzenia równowagi, które mogą pojawić się szczególnie początkowym okresie stosowania leku, na etapie adaptacji organizmu do jego obecności. Wśród pozostałych objawów niepożądanych mogą pojawić się także wymioty, biegunka, stany apatii, zwiększona drażliwość czy poczucie dekoncentracji. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy uważnie zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na ulotce, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem, pod kontrolą którego prowadzone jest leczenie bezsenności.
Jak dochodzi do uzależnienia od zolpidemu?
Rozwój nałogu, w efekcie którego pacjent zaczyna nadużywać stosowania leku, związany jest ze stopniowo wykształcającą się tolerancją organizmu na jego działanie. Warto pamiętać o tym, że im dłużej trwa terapia i im większe dawki są stosowane, tym ryzyko rozwoju nałogu rośnie. W takiej sytuacji, aby osiągnąć pożądany rezultat terapeutyczny, osoba uzależniona zaczyna sięgać po coraz większe dawki leku, najczęściej bez porozumienia z lekarzem.
Jakie są objawy uzależnienia od zolpidemu?
Objawy uzależnienia od zolpidemu to przede wszystkim wzmożona trudność w zasypianiu bez leku, a także dekoncentracja i problemy z pamięcią. Zwiększona dawka może także powodować odurzenie po jej zażyciu. Zoldepin powoduje uzależnienie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, w efekcie czego jednym z symptomów towarzyszących rozwijaniu się nałogu jest również utrata zainteresowania codziennymi zajęciami i narastające dolegliwości, takie jak bóle głowy, bóle mięśni czy zaburzenia trawienia. Na tym etapie mogą pojawić się również epizody depresyjne i stany apatii związane z tym, jak wyniszczający wpływ na organizm zaczyna mieć przyjmowanie leku w sposób, nad którym coraz trudniej jest utrzymać kontrolę. Dodatkowych trudności przysparza fakt, że często samodzielne próby jego odstawienia mogą okazać się bezskuteczne z uwagi na wyjątkowo uciążliwe objawy zespołu odstawiennego. Wówczas odpowiednim wsparciem będzie profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień.
Jak przebiega detoks i leczenie uzależnienia od zolpidemu?
Pierwszym krokiem na drodze do wolnego od nałogu życia jest uświadomienie sobie szkodliwego wpływu nałogu. W większości przypadków leczenie rozpoczyna detoks, który pozwala oczyścić organizm z jego obecności. Najczęściej przebiega on pod jedną z dwóch postaci:
- stopniowego zmniejszania dawki leku pod kontrolą i przy wsparciu specjalisty,
- zamianie stosowanego leku na inny, którego odstawienie w kontrolowany sposób będzie łatwiejsze.
Poszukiwanie profesjonalnej pomocy może okazać się jedyną szansą dla pacjenta, który zmaga się z nałogiem. Profesjonalny ośrodek będzie w stanie zaoferować różne formy terapii – od leczenia odwykowego w ramach terapii grupowej, po konsultacje i indywidualne spotkania. Nowoczesne formy terapii to także spotkania on-line lub łączone metody leczenia dopasowywane indywidualnie. Doświadczony terapeuta nie tylko pomoże rozpoznać problem czy określić, jakie kroki należy podjąć, ale także zaproponuje rozwiązania dostosowane do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.