Jak myśli osoba uzależniona od marihuany? Jak można jej pomóc?

jak myśli osoba uzależniona od marihuany

Wokół palenia marihuany krąży wiele teorii i mitów – chociażby twierdzenie, że marihuana nie uzależnia. Warto jednak pamiętać, że regularne zażywanie narkotyków niesie negatywne skutki dla organizmu i może prowadzić do nałogu. Pierwszą fazę uzależnienia zazwyczaj trudno rozpoznać, a osoby palące marihuanę mogą zaprzeczać negatywnym skutkom jej działania lub bagatelizować konsekwencje rozwijającego się nałogu. Jak myśli osoba uzależniona? Co zrobić, by jej pomóc zerwać z uzależnieniem?

Jakie są objawy uzależnienia od marihuany?

W większości przypadków nałóg ten nie różni się pod względem objawów od innych uzależnień. W początkowej fazie osoby palące marihuanę zaczynają robić to coraz częściej w celu wywołania takich reakcji organizmu jak pobudzenie, euforia czy stan odprężenia. Z czasem jednak dawka narkotyku przyjmowana w ciągu doby rośnie, ponieważ organizm jest w stanie wykształcić sobie odpowiednią tolerancję, która sprawia, że wcześniejsza ilość zażywanej substancji psychoaktywnej przestaje być wystarczająca do osiągnięcia zakładanego efektu.

Kolejnym objawem uzależnienia może być również obsesja na punkcie marihuany – osoba, u której rozwija się nałóg palenia, coraz częściej i nie zawsze w pełni świadomie kieruje rozmowy na ten temat czy przekonuje znajomych o rzekomym dobroczynnym wpływie narkotyku. Często to właśnie na tym etapie bliscy mogą zauważyć niezdrową fascynację osoby, u której rozwija się uzależnienie. Długotrwałe palenie marihuany niesie ze sobą kolejne symptomy – drażliwość, zaburzenia snu, potliwość, problemy z koncentracją czy stan depresyjny, które dodatkowo nasilają w osobie zmagającej się z nałogiem chęć sięgnięcia po większą ilość marihuany, stopniowo odcinając ją od relacji z bliskimi i życia zawodowego.

Psychiczne skutki palenia marihuany – jak zmienia się myślenie osoby uzależnionej od konopi?

Na uwadze warto mieć fakt, że reakcje osoby, która nadużywa marihuany, mogą być różne i zależą od wielu czynników. Zwyczajowo jednak przebiegają w oparciu o kilka kluczowych zachowań. W pierwszej fazie uzależnienia osoba może negować problem, a wręcz być przekonana o dobroczynnym wpływie narkotyku na jej ciało i umysł. Ignorowanie narastającego problemu często jednak idzie w parze z unikaniem odpowiedzialności za własne decyzje. Bliscy mogą spotkać się z próbami kłamstwa lub ukrywania nałogu przez osobę uzależnioną, a w skrajnych przypadkach – nawet kradzieży, np. w celu zdobycia środków na narkotyki. Rosnąca obsesja i związane z nią zmiany nastroju sprawiają, że z biegiem czasu nałóg wymyka się spod kontroli, a uzależniona osoba nie jest w stanie samodzielnie nad nim zapanować, nawet jeśli zauważy negatywne skutki palenia.

Jak pomóc osobie uzależnionej od marihuany?

Z pewnością pojawiającego się w gronie rodziny lub przyjaciół problemu nie warto bagatelizować – uzależnienie niesie za sobą poważne skutki dla zdrowia oraz życia, a dla osób zmagających się z nałogiem samodzielna walka często bywa wyzwaniem ponad siły. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie wchodzić w rolę terapeuty czy lekarza, ani nie paść ofiarą współuzależnienia. Często punktem wyjścia do rozmów stają się konsekwencje negatywnych działań, jakie osoba uzależniona podjęła w wyniku rozwijającego się nałogu – np. zaniedbania na tle rodzinnym, zawodowym czy społecznym. Zwrócenie uwagi na fakty ma szansę unaocznić narastający problem, nie zawsze będzie jednak skutecznie, ponieważ osoba uzależniona postrzega rzeczywistość w inny, nieracjonalny sposób.

Pomóc uzależnionemu od marihuany można także, podejmując próbę rozmowy o ewentualnej terapii odwykowej i pokazując konkretne efekty jej działania. Odpowiednim wsparciem będą profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień i psychoterapia, podczas której doświadczony terapeuta wesprze osobę uzależnioną w uświadomieniu sobie problemu, z jakim się zmaga, a także podejmie odpowiednie kroki i zaplanuje dalsze leczenie.

Leczenie uzależnienia od marihuany

Z uzależnieniem od nadużywania substancji psychoaktywnych, takich jak marihuana, niezwykle trudno uporać się samodzielnie, dlatego podjęcie ewentualnej terapii odwykowej i psychoterapii to ważny krok, który ma szansę stać się początkiem do odzyskania kontroli nad własnym życiem. Leczenie uzależnienia i proces wychodzenia z nałogu zwykle mają indywidualny charakter i zależne są od możliwości i stanu zdrowia pacjenta. Ich celem jest nie tylko porzucenie szkodliwych nawyków, ale także zmiana wzorców myślenia i wypracowanie nowych strategii zachowań, które będą pomocne także po zakończeniu pracy z terapeutą.

Często praca nad tym, aby odstawić palenie, łączy różne formy leczenia – konsultacje indywidualne, grupy wsparcia, detoks organizmu czy dłuższy pobyt w ośrodku leczenia uzależnień. Współpracując z terapeutą, uzależniona osoba ma szansę coraz lepiej zacząć radzić sobie z problemem, objawami zespołu odstawiennego czy powrotem do życia społecznego i zawodowego. Warto mieć na uwadze również fakt, że doświadczony specjalista będzie w stanie udzielić niezbędnych informacji oraz podjąć terapię z bliskimi osoby uzależnionej, dzięki czemu i zaczną one lepiej radzić sobie z własnymi emocjami i będą mogły zadbać o zdrowie psychiczne. Zyskają także szansę na pokonanie ewentualnego współuzależnienia i będą mogły podjąć pracę nad odbudowaniem wzajemnych relacji, korzystając z profesjonalnych metod terapeutycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.