Test na alkoholizm – sprawdź, czy jesteś uzależniony

Centrum Krajna

Wiele osób, które podejrzewają u siebie uzależnienie od alkoholu, szuka w sieci testów, które potwierdziłyby chorobę albo jednak uspokoiły nieco sumienie i dały poczucie, że picie alkoholu nadal jest pod kontrolą. Wszystko to nie jest jednak takie proste. Test na alkoholizm oczywiście może być pierwszym krokiem do diagnozy uzależnienia, ale w żadnym wypadku nie zastąpi rozmowy z terapeutą.

Sam fakt, że chcesz się sprawdzić i wykonać test na uzależnienie od alkoholu już jest pewnego rodzaju informacją, że Twoja relacja z alkoholem prawdopodobnie nie jest do końca zdrowa. Ktoś, kto sięga po alkohol sporadycznie, pije z umiarem, nie rozwiązuje alkoholem życiowych problemów, raczej nie ma potrzeby tego kontrolować przy pomocy testu. Dobrze, że chcesz to zrobić, jeśli czujesz, że możesz mieć problem. Pamiętaj jednak, że test wykonany w internecie, nie jest czułym badaniem przesiewowym, które czarno na białym wykaże chorobę lub jej brak.

W każdym przypadku przebieg choroby alkoholowej może być nieco inny, bardzo wiele tu niuansów wynikających z rożnych modeli picia. Najważniejsze jest, byś wykonując taki test, był ze sobą absolutnie uczciwy. Nie kombinuj, odpowiadając. Wymyki typu „A, ten mały drink przedwczoraj to się nie liczy”, „W sumie to chyba nie byłem wtedy tak bardzo pijany”, „Co prawda szef mi zwrócił uwagę, że za dużo popijam, ale to był żart” – na nic się zdadzą. Nie o to tutaj chodzi. Nie oszukuj i nie naginaj odpowiedzi, bo to błędne koło. Pamiętaj, że jedyną osobą, którą tak naprawdę możesz oszukać, jesteś Ty sam. I Ty poniesiesz konsekwencje tej nieszczerości, które mogą być bardzo bolesne.

Poniższy test jest rekomendowany przez PARPA (Polska Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych). By odpowiedzieć na pytania związane z ilością wypijanego alkoholu, musisz przeliczyć ilość wszystkich wypijanych przez siebie rodzajów alkoholu (piwa, wina, wódki) na porcje standardowe według schematu: porcja standardowa alkoholu (tzn. 10 g czystego, 100% alkoholu) zawarta jest w ok. 250 ml piwa o mocy 5%, w ok. 100 ml wina o mocy 12% oraz w ok. 30 ml wódki o mocy 40%.

blank

Przed wykonaniem testu na alkoholizm pamiętaj, że:

  • z punktu widzenia oceny poziomu ryzyka spożywania alkoholu niebezpieczne jest również wypijanie jednorazowo, choćby okazjonalnie, dużych dawek alkoholu.
  • Nie ma uniwersalnych kryteriów „bezpiecznego” picia. Indywidualne reakcje ludzi na alkohol powodują, że taka sama ilość alkoholu dla jednych osób będzie bezpieczna, dla innych może okazać się bardzo szkodliwa
  • To, że nie pijesz codziennie, nie oznacza, że nie jesteś uzależniony!

Nie musisz się spieszyć, odpowiadając na pytania. Zanim udzielisz odpowiedzi, zastanów się nad nią dłuższą chwilę. Zaznaczaj odpowiedzi zgodne ze stanem faktycznym, nie staraj się naginać rzeczywistości i stosować dla siebie taryfy ulgowej. Przy takim podejściu odpowiadanie na poniższe pytania jest pozbawione sensu. Nie robisz tego testu po to, żeby cokolwiek komukolwiek udowodnić. Robisz go dla siebie – by, jeśli okaże się, że masz problem z uzależnieniem, móc się z tym faktem zmierzyć i zacząć działać.

W nawiasie po lewej stronie odpowiedzi jest liczba punktów, którą otrzymujesz za daną odpowiedź. Po zakończeniu testu wszystkie uzyskane punkty zsumuj i sprawdź wstępną diagnozę odpowiadającą tej liczbie.

blank

Test na alkoholizm

Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych ze Spożywaniem Alkoholu AUDIT

1. Jak często pijesz napoje zawierające alkohol?

(0) nigdy [przejdź do pytań 9-10]

(1) raz w miesiącu lub rzadziej

(2) 2 do 4 razy w miesiącu

(3) 2 do 3 razy w tygodniu

(4) 4 razy w tygodniu lub częściej

2. Ile standardowych porcji alkoholu wypijasz podczas typowego dnia, w którym spożywasz alkohol?

(0) 1 lub 2

(1) 3 lub 4

(2) 5 lub 6

(3) 7, 8 lub 9

(4) 10 lub więcej

3. Jak często wypijasz sześć lub więcej porcji alkoholu przy jednej okazji?

(0) nigdy

(1) rzadziej niż raz w miesiącu

(2) raz w miesiącu

(3) raz w tygodniu

(4) codziennie lub prawie codziennie

Jeżeli suma punktów w pytaniach 2 i 3 = 0, przejdź do pytań 9 i 10

4. Jak często w ostatnim roku stwierdziłeś, że nie możesz przerwać picia po jego rozpoczęciu?

(0) nigdy

(1) rzadziej niż raz w miesiącu

(2) raz w miesiącu

(3) raz w tygodniu

(4) codziennie lub prawie codziennie

5. Jak często w ostatnim roku z powodu picia alkoholu nie zrobiłeś tego, czego zazwyczaj od Ciebie oczekiwano?

(0) nigdy

(1) rzadziej niż raz w miesiącu

(2) raz w miesiącu

(3) raz w tygodniu

(4) codziennie lub prawie codziennie

6. Jak często w ostatnim roku potrzebowałeś napić się alkoholu rano, aby dojść do siebie po intensywnym piciu?

(0) nigdy

(1) rzadziej niż raz w miesiącu

(2) raz w miesiącu

(3) raz w tygodniu

(4) codziennie lub prawie codziennie

7. Jak często w ostatnim roku miałeś poczucie winy lub wyrzuty sumienia po piciu alkoholu?

(0) nigdy

(1) rzadziej niż raz w miesiącu

(2) raz w miesiącu

(3) raz w tygodniu

(4) codziennie lub prawie codziennie

8. Jak często w ostatnim roku z powodu picia nie pamiętałeś tego, co zdarzyło się poprzedniego wieczoru?

(0) nigdy

(1) rzadziej niż raz w miesiącu

(2) raz w miesiącu

(3) raz w tygodniu

(4) codziennie lub prawie codziennie

9. Czy Ty lub ktoś inny doznał urazu fizycznego w wyniku Twojego picia?

(0) nie

(2) tak, ale nie w ostatnim roku

(4) tak, w ostatnim roku

10. Czy ktoś z rodziny, znajomy, lekarz lub inny pracownik ochrony zdrowia był zaniepokojony Twoim piciem lub sugerował jego ograniczenie?

(0) nie

(2) tak, ale nie w ostatnim roku

(4) tak, w ostatnim roku

Sprawdź wynik testu:

Tabela wyników testu na alkoholizm Parpa

Co robić, gdy Twój wynik to: picie o niskim poziomie ryzyka?

Zatroskany mężczyzna i pocieszająca go żona

Taki wynik nie jest powodem do niepokoju, ale nie jest też sygnałem, że od teraz nie musisz się pilnować! Chodzi o to, by taka wstępna diagnoza nie uspokoiła Cię za bardzo, bo jeśli nie zachowasz czujności, w przyszłości może się okazać, że pijesz już szkodliwie bądź ryzykownie. Nadal obserwuj, w jakich okolicznościach i jak często sięgasz po alkohol. Zwracaj uwagę na swoje samopoczucie po spożyciu alkoholu i bądź czujny, jeśli chodzi o jakiekolwiek zmiany w Twoim modelu picia.

Przejście od rozsądnego picia alkoholu do picia szkodliwego naprawdę nie odbywa się w ciągu tygodnia – czasami trwa to nawet kilka lat, dlatego tak łatwo przegapić moment, w którym zaczyna rozwijać się uzależnienie. Pamiętaj, że z jakiegoś powodu w ogóle zrobiłeś ten test. To oznacza, że jednak – pomimo uspokajającego Cię wyniku – coś jest na rzeczy, coś Cię martwi i niepokoi w Twoich nawykach związanych z alkoholem, dlatego warto monitorować swoje zachowania i reagować w porę.

Co robić, gdy Twój wynik to: ryzykowne lub szkodliwe spożywanie alkoholu?

Mężczyzna załamany wynikami zrobionego przez siebie testu na alkoholizm

Taki wynik to bardzo poważne ostrzeżenie, którego nie powinieneś bagatelizować. Nawet jeśli jeszcze nie jesteś uzależniony, z całą pewnością zmierzasz w tym właśnie kierunku! Potraktuj ten wynik jako alert, który informuje Cię, że ograniczenie spożywania alkoholu jest w Twoim przypadku absolutną koniecznością.

  • Zrób sobie przerwę od alkoholu na tydzień, dwa lub najlepiej miesiąc. Twój organizm odpocznie, a Ty będziesz mógł zaobserwować, jak reagujesz na abstynencję. Całkowitą abstynencję. Gdy po tym czasie zdecydujesz się sięgnąć po alkohol, ustalaj za każdym razem sam ze sobą nieprzekraczalny limit ilości wypijanego alkoholu i obserwuj, czy pilnowanie tego limitu przychodzi Ci bez problemu, czy też np. powoduje podenerwowanie, złość, smutek – to ważne sygnały rozwijającego się uzależnienia.
  • Jeśli spożywasz niewielkie ilości alkoholu, ale robisz to codziennie, przestrzegaj bezwzględnie co najmniej dwóch dni abstynencji w tygodniu – dzień po dniu. Notuj każdą ilość wypitego alkoholu w dzienniczku, by móc je kontrolować i sprawdzać, czy trzymasz się swojego limitu. Spróbuj co tydzień stopniowo zmniejszać limit. Dobrym sposobem jest też zmiana alkoholu na niskoprocentowy, o ile oczywiście uda się przy tym nie zwiększać jego ilości. Wydłużaj także czas, w którym wypijasz alkohol. Unikaj sytuacji, w których zwykle więcej piszesz, jak np. imprezy firmowe. Sprawdzaj, czy rezygnowanie z takich okazji stanowi dla Ciebie problem.
  • Jeżeli powyższe próby ograniczania picia nie przyniosą rezultatu, rozważ skorzystanie z pomocy w placówkach terapii uzależnienia od alkoholu. Rozmowa z terapeutą może rozwiać Twoje wątpliwości, rzucić nowe światło na Twój problem z alkoholem – o ile się rozwinął. To nie jest jednoznaczne z podjęciem terapii. To jedynie pierwszy krok do zauważenia, że dzieje się coś niedobrego i przyjrzenia się sytuacji z kimś, kto ma na ten temat wiedzę i już na tym etapie może Ci pomóc.

Co robić, gdy Twój wynik to: podejrzenie uzależnienia od alkoholu

Zmartwiony mężczyzna, który wykonał test na alkoholizm

Choć taki wynik nadal nie daje stu procent pewności, że jesteś osobą uzależnioną, jest sygnałem, że musisz koniecznie skorzystać z pomocy terapeuty uzależnień, by uzyskać diagnozę. Mało prawdopodobne jest uzyskanie takiego wyniku przez osobę, która nie ma problemu z uzależnieniem lub przynajmniej nie jest na najlepszej drodze, by niebawem taki problem mieć. Nie musisz się bać rozmowy z terapeutą. To osoba życzliwa, która ma pomóc Ci nie tylko w zdiagnozowaniu problemu, ale przede wszystkim w opracowaniu planu terapii, który Ci pomoże. Nikt nie będzie Cię oceniał, krytykował, traktował z góry. Czekamy na Ciebie pod numerem tel. 531 432 011. Nie wahaj się – tutaj nie ma czasu do stracenia, chodzi o Twoje życie. 

Źródło: https://www.parpa.pl/images/autodiagnoza_20_10_2020_1.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.