Codzienne picie alkoholu wieczorem. Czy to już uzależnienie?

Wracasz do domu po pracy, zjadasz obiad i siadasz przed telewizorem lub laptopem. W dłoni trzymasz kieliszek wina albo robisz sobie po prostu drinka. Wydaje ci się to całkowicie zwyczajne i niegroźne. Po pewnym czasie ten codzienny rytuał zmienia się w przyzwyczajenie i w końcu, wypijasz już nie jednego, ale dwa drinki, a potem coraz więcej. 

Zastanawiasz się nad tym czy codzienne picie alkoholu wieczorem jest zwyczajem czy uzależnieniem albo kiedy jedno przechodzi w drugie? Sprawdźmy to razem.

Codzienne nawyki, czyli alkohol staje się problemem

Zgodnie ze statystykami Fundacji Studio Psychologii Zdrowia co piąta osoba mieszkająca w Warszawie, pije przynajmniej kilka razy w tygodniu. Część z tych osób decyduje się na spożywanie alkoholu codziennie. Mogłoby się wydawać, że spożywanie jednego drinka wieczorem nie niesie ze sobą żadnych strat. W końcu nie ma bólu głowy, urwanego filmu lub kaca na drugi dzień.  Czy zatem codzienne picie alkoholu wieczorem, to już uzależnienie?

Niestety okazuje się, że to właśnie takie codzienne picie może prowadzić do poważnych problemów z alkoholem. Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które na co dzień żyją w stresie i poświęcają sporo czasu pracy lub sprawom osobistym, wieczorny czas z drinkiem, piwem lub kieliszkiem wina jest traktowany jako zasłużony relaks. W rzeczywistości to codzienne rytuały budują nawyki, a później nawyki te „wchodzą w krew” (w tym wypadku zarówno w sensie dosłownym, jak i metaforycznym), czego konsekwencją może być uzależnienie. Oznacza to, że osoba, która codziennie wypija drinka, po pewnym czasie nie wie, jak funkcjonować bez tego. Wieczory stają się zbyt jałowe i nie da się zasnąć. Brakuje tego czegoś. Coraz bardziej brakuje. Wręcz przysparza to cierpienia. I nie ma remedium.

Po jakimś czasie zwiększa się tolerancja organizmu…

Nadchodzi taki dzień, gdy jedno piwo lub drink nie wystarczają i nie przynoszą pożądanych efektów czyli np. poczucia zrelaksowania, zmniejszenia stresu lub napięcia. W pewnym momencie konieczne jest wypicie już dwóch lub trzech szklanek alkoholu, aby osiągnąć oczekiwany stan. W ten sposób zwiększa się tolerancja organizmu na alkohol, co może być jednym z sygnałów uzależnienia. 

blank

Co dalej?

Jeśli masz wrażenie, u siebie lub u bliskiej osoby, że problem wieczornego picia przekroczył już pewną linię graniczną, to sprawdź diagnozę z terapeutą uzależnień poprzez indywidualną wizytę w Twoim mieście lub online. 

Możesz również zadzwonić do nas do ośrodka i porozmawiać z naszym terapetą uzależnień. Możesz też  u niego zapisać się na np. 4 -tygodniowy cykl leczenia w  zamkniętym ośrodku terapii uzależnień. Uwolnimy Cię od nałogu. Odkryjesz na nowo, że wieczory mogą być też przyjemne na trzeźwo. 

Zadzwoń do nas do Ośrodek Terapii Uzależnień Krajna i porozmawiajmy. Nasz numer to: 531 432 011. Dzwoń o dowolnej porze – odbieramy 24h / dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.