Czym jest alkoholizm?
Zespół uzależnienia od alkoholu to choroba przewlekła. Charakteryzuje się silną potrzebą spożywania alkoholu, która dominuje nad pozostałymi zachowaniami osoby uzależnionej.
Główny objaw to całkowita utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu i nieodparta potrzeba ciągłego picia, tzw. „głód alkoholowy”. Uzależnienie to ma podłoże i fizyczne i psychiczne. Objawem psychicznym jest potrzeba poprawy samopoczucia, a fizycznym wzrost tolerancji na jego działanie i utrata kontroli co do ilości. Alkoholizm dotyka zarówno uzależnionego, jak i osoby mu najbliższe. Choroby alkoholowej nie da się całkowicie wyleczyć, ale można ją zatrzymać. Oznacza to, że alkoholik zaprzestając picia, nie może do niego powrócić w przyszłości i pić, jak osoba nieuzależniona. Chęć otrzymania pomocy i wsparcie najbliższych są bardzo istotne, a nawet kluczowe w tym procesie. Należy również wybrać prywatny ośrodek terapii uzależnień, który wspomoże chorego w drodze do abstynencji.
Jakie są przyczyny uzależnienia od alkoholu?
Ludzie uzależniają się od alkoholu z wielu powodów, a jednoznaczne jego określenie bywa trudne. Przyczyn uzależnienia, według badaczy, należy poszukiwać w trzech kategoriach czynników:
- biologicznych,
- psychicznych,
- społecznych.
Tak, jak w przypadku uzależnienia od substancji psychoaktywnych, tutaj również częstą przyczyną są mechanizmy ucieczkowe. Alkohol pomaga zapomnieć o problemach i niepowodzeniach. Choć dotykają każdego człowieka, to, w przypadku uzależnionego, umiejętność emocjonalnego poradzenia sobie z sytuacją jest znacznie osłabiona. Alkoholizm pojawia się u osób z zaburzonym wewnętrznym poczuciem bezpieczeństwa i stabilności.
Jakie są objawy alkoholizmu?
Przebieg tej choroby można rozróżnić w trzech fazach: ostrzegawcza, krytyczna i chroniczna. Istnieją momenty, które możemy nazwać objawami kluczowymi i osiowymi, co oznacza, że występują one u praktycznie każdego alkoholika. Należą do nich:
- zwiększenie tolerancji na alkohol,
- utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu,
- ciągi alkoholowe – kilkudniowe i wielomiesięczne,
- amnezja dotycząca picia, bez utraty przytomności,
- poczucie przymusu picia.
Fazy choroby alkoholowej. Kiedy trzeba zdecydować się na ośrodek odwykowy?
Elvin Morton Jellinek, jeden z ekspertów Komisji dla Spraw Alkoholowych WHO wyróżnił 4 fazy choroby alkoholowej:
- Faza wstępna (prealkoholowa) – trudna do zauważenia, może trwać nawet kilka lat, w trakcie których rośnie fascynacja alkoholem, sięga się po niego coraz częściej i w coraz większych ilościach
- Faza ostrzegawcza (zwiastunowa) – chory zaczyna szukać okazji do picia, pić samotnie, a nawet w ukryciu
- Faza krytyczna (ostra) – chory traci kontrolę nad piciem, zaniedbuje obowiązki i relacje, porzuca zainteresowania; problem alkoholowy staje się bardzo widoczny
- Faza przewlekła (chroniczna) – ciągi alkoholowe trwają kilkanaście dni, a przerwy w piciu wywołują skutki uboczne (tzw. zespół abstynencyjny); pogłębiają się problemy psychiczne, może wystąpić delirium (psychoza alkoholowa).
Skutki alkoholizmu - prywatny ośrodek leczenia uzależnień pomoże Ci z nimi walczyć!
Rozróżniamy fizyczne i psychiczne skutki uzależnienia od alkoholu. Alkohol zażywany w nadmiarze uderza bardzo mocno w nasze ciało, jednak są miejsca szczególnie podatne na jego działanie, czyli
- szkielet – alkohol zaburza przyswajanie wapnia, budulca naszych kości
- serce – od nadciśnienia i arytmii po przerost komory sercowej i atak serca,
- układ trawienny – szczególnie wątroba, która może ucierpieć w wyniku zapalenia alkoholowego czy marskości.
Mimo iż alkohol często powoduje euforię, to jego długotrwałe zażywanie działa jak ”depresant” dla mózgu osoby uzależnionej, co w efekcie powoduje: depresję, zaburzenia lękowe, afektywne dwubiegunowe i schizofrenię.
Terapia dla alkoholików - kompleksowy odwyk alkoholowy w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu Krajna
Tak jak w przypadku innych uzależnień, tutaj również przełomowym momentem jest przyznanie się uzależnionego, że ma problem i potrzebuje pomocy.
Terapia uzależnienia od alkoholu jest procesem złożonym i długotrwałym. Wiele zależy od stopnia uzależnienia, motywacji osoby leczonej oraz wsparcia udzielanego przez najbliższych.
W Ośrodek Terapii Uzależnień Krajna dostępne są trzy programy terapii: dwu, cztero i sześcio – ośmiotygodniowe. Najlepsze efekty daje terapia ośmiotygodniowa. Chory po tym czasie jest w stanie wprowadzić nowe, zdrowe nawyki, które wspierają jego trwanie w trzeźwości. Każda osoba uzależniona od alkoholu jest w stanie żyć życiem wolnym od nałogu, jednak potrzebuje do tego wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. W naszym centrum terapii uzależnień znajdzie wszystko, co niezbędne w skutecznym procesie terapii alkoholowej.
Jak przygotować się do terapii leczenia uzależnień od alkoholu?
Nigdy nie odmawiamy pomocy potrzebującym. Wiemy, że decyzja o rozpoczęciu leczenia alkoholizmu podejmowana jest najczęściej pod wpływem impulsu, dlatego też zapewniamy wolne miejsca w naszej placówce, tak, by każdy chory mógł odbyć pobyt w ośrodku.
By rozpocząć terapię stacjonarną w naszym ośrodku wystarczy, że zadzwonisz, napiszesz maila lub skontaktujesz się z nami na Messengerze. Porozmawiamy z Tobą, wysłuchamy – i zarezerwujemy dla Ciebie miejsce w naszym centrum terapii. Następnie przygotuj się do terapii. Spakuj potrzebne rzeczy – pobierz ich listę w PDF – i przyjedź do naszego prywatnego ośrodka odwykowego. Jeśli potrzebujesz, możemy zapewnić Ci detoks we współpracującym z nami partnerem medycznym, a lekarz z placówki partnerskiej wystawi Ci L4. Skup się na swoim leczeniu terapeutycznym – my zajmiemy się resztą!