Terapia zaburzeń współwystępujących
Ośrodek podwójnej diagnozy
Diagnozujemy i leczymy zaburzenia współwystępujące. Pomagamy wyjść z nałogu i wspólnie walczymy o odzyskanie zdrowia psychicznego.
Leczenie zaburzeń współwystępujących
Czym są zaburzenia współwystępujące?
Wśród osób zażywających środki psychoaktywne, często występuje tak zwana podwójna diagnoza, czyli dodatkowe zdiagnozowanie objawów zaburzeń psychicznych, występujących równolegle z uzależnieniem. Szacuje się, że około 50% uzależnionych zmaga się z chorobami współwystępującymi. Może to być jedno lub kilka schorzeń psychicznych.
Współistniejące zaburzenia są często nierozpoznawane, ponieważ dominuje uzależnienie. Objawy nadużywania substancji psychoaktywnych i chorób psychicznych są podobne. Jeśli w grę wchodzi nadużywanie alkoholu czy narkotyków, to właśnie tam szuka się przyczyn objawów w pierwszej kolejności.
Nakładanie się objawów, wzajemne ich wzmacnianie bądź osłabianie za pomocą środków psychoaktywnych może uniemożliwić lub wydłużyć diagnozę. W Ośrodek Terapii Uzależnień Krajna podchodzimy do każdej osoby indywidualnie, a zarazem holistycznie. W pierwszej kolejności stawiamy na wyleczenie z uzależnienia. Takie podejście, pozwala nam na zebranie wszystkich niezbędnych informacji i postawienie pełnej diagnozy.
Jakie zaburzenia współwystępują z uzależnieniem?
W zdecydowanej większości przypadków to depresja, a zaraz po niej zaburzenia lękowe, zaburzenia afektywne, schizofrenia i PTSD. Zarówno w przypadku depresji, jak i pozostałych chorób, ciężko stwierdzić czy pierwszy był nałóg, który wywołał zaburzenie, czy to zaburzenie skłoniło do sięgnięcia po używki.
Przejmujący smutek dosyć często towarzyszy chorobie alkoholowej, ponieważ sam alkohol jest depresantem, który tylko na chwilę poprawia nastrój. Wraz ze zwiększoną ilością zażywania, mogą pojawić się stany depresyjne. Mogą one wystąpić również po odstawieniu środków psychoaktywnych. Pojawia się wtedy żałoba i tęsknota za czymś, co dawało ukojenie.
Formy współwystępowania:
- sięganie po substancje psychoaktywne jako radzenie sobie z obniżonym nastrojem, niską samooceną i lękiem,
- współwystępowanie uzależnienia od środków psychoaktywnych z
- uzależnieniem behawioralnym (hazard, nałogowe korzystanie z technologii),
- uzależnienie od więcej, niż jednej substancji psychoaktywnej,
- współwystępowanie zaburzeń psychotycznych, np. schizofrenii,
Ośrodek podwójnej diagnozy
Zanim dojdzie do diagnozy i dopasowania programu leczenia, niezbędny jest detoks. Jego rola jest nieoceniona i konieczna, bo niemożliwym jest prawidłowe zdiagnozowanie choroby psychicznej, gdy osoba jest pod wpływem środków psychoaktywnych. Współistniejące problemy zostają zdiagnozowane zaraz po zakończeniu detoksu, a forma terapii dopasowywana jest indywidualnie.
Leczenie osób z podwójną diagnozą to bardzo ważny element pracy z pacjentami naszego ośrodka. Konsekwencjami zaniedbania leczenia zaburzeń współwystępujących mogą być nawroty, zaburzenia nastroju i zachowania, a nawet próby samobójcze. Terapia wymaga współpracy z lekarzem psychiatrą oraz specjalistą terapii uzależnień. Tylko taka forma pozwoli ustalić najbardziej adekwatny i optymalny program leczenia. Powrót do zdrowia może okazać się długim procesem i zmienić czas pobytu w ośrodku, ale mając na uwadze dobro pacjenta, ważne, by był pod opieką specjalisty, który zajmie się oboma obszarami. W naszym ośrodku oferujemy fachową i kompleksową pomoc i opiekę psychiatry, który dobiera leki i nadzoruje cały proces leczenia.
Dla nas każdy jest CUDem – ciałem, umysłem i duszą.
W naszych działaniach skupiamy się na każdym z tych elementów i wierzymy, że wszyscy zasługują na spełnione i szczęśliwe życie wolne od nałogów własnych i swoich bliskich. Skontaktuj się z nami, a będziemy Ci towarzyszyć w Twojej podróży w kierunku zdrowia, szczęścia i wolności.