Czym jest uzależnienie od benzodiazepin?
Uzależnienie od benzodiazepin to stan, w którym chory nie jest w stanie funkcjonować bez benzodiazepin. To leki przeciwlękowe, które często są przepisywane przez lekarza psychiatrę na niektóre formy lęku czy problemy ze snem.
Uzależnienie od benzodiazepin może się rozwinąć w wyniku długotrwałego stosowania leku, nawet jeśli jest stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. To uzależnienie jest niebezpieczne i może prowadzić do poważnych zdrowotnych problemów, w tym śmierci. Może wymagać długotrwałego leczenia, aby odzyskać zdrowie i funkcjonowanie – objawy abstynencyjne są ciężkie, przez co tak trudno odstawić benzodiazepiny samemu.
Jakie są przyczyny uzależnienia od benzodiazepin?
Przyczyny uzależnienia od benzodiazepin mogą być zróżnicowane. Często związane są z długotrwałym zażywaniem leków, które zawierają benzodiazepiny, a to może doprowadzić do tolerancji i uzależnienia fizycznego, zwiększania przyjmowanych dawek, których już samodzielnie nie da się odstawiać.
To, że benzodiazepiny są tak uzależniające, wynika z ich działania. Z jednej strony działają uspokajająco – z drugiej podnoszą poziom dopaminy w organizmie, co powoduje stany euforyczne. To właśnie pobudzanie ośrodka przyjemności i nagrody w mózgu jest najczęstszą przyczyną uzależnienia.
Objawy uzależnienia od benzodiazepin
Lekomania – w tym uzależnienie od benzodiazepin – może rozwijać się niepostrzeżenie. W końcu leki mają nam pomagać. Jednak zwiększanie dawki, brak możliwości normalnego funkcjonowania bez benzodiazepin, przyjmowanie leków mimo ich działań niepożądanych, próby zdobycia recepty za wszelką cenę – świadczą o poważnym problemie. Ponadto – ze względu na specyfikę tej grupy leków – bardzo trudno je odstawić.
Niektóre z najczęstszych objawów występujących przy odstawieniu benzodiazepin to nasilony lęk, bezsenność, drgawki, bóle mięśni i stawów, depresja, utrata pamięci i problemy z koncentracją. Tak silne objawy odstawienne sprawiają, że zmniejszanie dawki i detoks na własną są jest bardzo trudne – dlatego niezbędna jest fachowa pomoc w wychodzeniu z nałogu.
Na czym polega leczenie uzależnienia od benzodiazepin?
Leczenie uzależnienia od benzodiazepin musi rozpocząć się od odstawienia leków. Nagłe odstawienie benzodiazepin jest realne tylko w przypadkach, gdy leki były przyjmowane w małych dawkach i przez krótki czas. Znacznie trudniej jest odstawić benzodiazepiny, jeśli przyjmowało się je długo i w wysokich dawkach. To bardzo nieprzyjemne doświadczenie, które może skończyć się nasileniem objawów lękowych, paniką, a nawet psychozą i omamami. Dlatego też w takich przypadkach leki należy odstawiać stopniowo, pod kontrolą lekarza.
Uzależnienie fizyczne, wymagające detoksu pod nadzorem specjalistów, to jednak tylko jedna strona medalu. Benzodiazepiny wywołują również silne uzależnienie psychiczne. Dlatego też do pełnego wyjścia z nałogu niezbędna jest terapia, prowadzona przez wykwalifikowanego i doświadczonego terapeutę.
Leczenie uzależnienia od benzodiazepin w Centrum Krajna
Wiemy, jak ciężko samodzielnie uwolnić się od uzależnienia od benzodiazepin – dlatego jesteśmy gotowi Ci pomóc. Po prostu skontaktuj się z nami – my zajmiemy się resztą i zrobimy wszystko, by umożliwić Ci wyjście na prostą. Do każdej osoby uzależnionej podchodzimy indywidualnie. Nasz autorski program terapeutyczny, oparty na 3 krokach do wolności od uzależnienia od benzodiazepin, pomoże Ci znaleźć siłę do życia w trzeźwości i ugruntuje tę motywację. Dzięki niemu odzyskasz kontrolę nad sobą i swoim życiem.
Daj sobie pomóc – wykonaj pierwszy, najważniejszy krok i zgłoś się do nas!