Arteterapia to wykorzystanie różnego rodzaju form sztuki w procesie terapii. W trakcie arteterapii uczestnicy otrzymują różne zadania i ćwiczenia, związane między innymi z rysowaniem, malowaniem, słuchaniem muzyki, czytaniem dzieł literackich. Na plaży budują niesamowite rzeźby, dzięki czemu nie tylko rozwijają się, uczestniczą w terapii, ale i głęboko się relaksują. Celem terapii sztuką jest zrelaksowanie się, nauczenie się konstruktywnego radzenia sobie z problemami. W arteterapii nie trzeba mieć żadnych uzdolnień w kierunku artystycznym czy być kreatywnym. Większe znaczenie ma sam proces tworzenia oraz jego wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne.
Do kogo kierowana jest arteterapia?
Arteterapia jest skuteczna zwłaszcza w wielu przypadkach. Między innymi pomaga pacjentom mającym kłopoty z komunikacją werbalną, zmagającym się depresją, nerwicami, zaburzeniami lękowymi, uzależnieniami lub ludziom, którzy po traumie starają się powrócić do normalnego funkcjonowania.
Zajęcia parateatralne i warsztaty polegają na spotkaniach w grupie oraz odgrywaniu ról. Psychoterapeuci nazywają tę formę terapii psychodramą, ponieważ pacjenci mają za zadanie wchodzić w różne role, np. rodziców, partnerów i przygotowywać scenki, w których poruszane są trudne tematy, kłótnie czy ustalenia rodzinne. Celem takich zajęć jest nauka empatii oraz poprawnej komunikacji z innymi, a także rozwój osobowości i zrozumienie przyczyn uzależnień. Podczas takich scenek nasi pacjenci ćwiczą np. rozmowy z partnerami, które chcą odbyć po zakończeniu terapii, dotyczące nowych zasad życia codziennego.