Czym jest narkomania?
To uzależnienie od środków psychoaktywnych, które wywołuje dotkliwe skutki zarówno fizyczne jak i psychiczne. Uzależnienie to charakteryzuje się głodem narkotycznym, który powoduje cierpienie fizyczne lub psychiczne, związane z odstawieniem substancji. Nieprzyjemne objawy powodują przymus zdobycia narkotyku za wszelką cenę. Ta silna potrzeba jest niezależna od woli uzależnionego i negatywnie wpływa na życie społeczne chorego i jego bliskich.
Powiedzmy wprost – narkomania jest chorobą. Powoduje zmiany w zachowaniu, prowadzi do wyniszczenia organizmu i wpływa destrukcyjnie na relacje osób uzależnionych od narkotyków z ich bliskimi. Dlatego tak ważne jest podjęcie terapii i walka o życie w abstynencji. Jeśli czujesz, że masz problem z narkotykami nie wahaj się już dłużej – daj sobie pomóc w walce z nałogiem. Po prostu napisz lub zadzwoń – pomożemy Ci.
Jakie są przyczyny narkomanii? Kto i dlaczego sięga po narkotyki?
Ile osób, tyle powodów sięgania po substancje psychoaktywne. To kwestia indywidualna – niejedna ścieżka może prowadzić do uzależnienia. Wiele jednak zależy od wieku, potrzeb i środowiska, w jakim żyje osoba uzależniona. Wśród najczęstszych przyczyn sięgania po narkotyki możemy wyróżnić m.in.:
- lęk przed odrzuceniem przez grupę rówieśników i chęć zaimponowania lub dorównania grupie,
- szukanie sposobu na ucieczkę od problemów: przewlekłego stresu, frustracji, niskiego poczucia własnej wartości, napięcia związanego z pracą i nieudanym życiem rodzinnym,
- potrzebę eksperymentowania z narkotykami i poszukiwania nowych bodźców stymulujących,
- brak umiejętności radzenia sobie z przeżywanymi emocjami,
- zmęczenie i potrzebę zwiększenia swojej wydajności
poczucie osamotnienia i odrzucenia, - ból i cierpienie.
Osoby uzależnione uzależnione od środków odurzających w narkotykach szukają ukojenia i zapomnienia o dotykających ich problemach. Uzależnienie to choroba zarówno ciała, jak i duszy, a najskuteczniejszą drogą do uwolnienia się od nałogu okazuje się dla wielu osób psychoterapia w specjalistycznym ośrodku terapeutycznym.
Jakie są objawy narkomanii? Diagnoza uzależnienia
Długotrwały wpływ środków odurzających na organizm powoduje objawy, które mogą być różne w zależności od zażywanej substancji i siły uzależnienia. Objawy mogą też różnić się od siebie w zależności od kondycji fizycznej i psychicznej uzależnionego.
Osoby uzależnione często oddalają się od bliskich i znajomych, a ich zachowanie ulega zmianie. Stają się nerwowe i bardzo drażliwe, a kontakt z otoczeniem często bywa dla nich problemem. Zaniedbywanie obowiązków i obojętność również są “znakiem ostrzegawczym” dla osób, które podejrzewają, że ich bliscy mogą być uzależnieni.
Inne objawy uzależnienia od narkotyków i środków psychoaktywnych:
- potrzeba zwiększania dawki przyjmowanego środka i odczuwanie przymusu jego zażycia,
- znaczne pogorszenie zdrowia i stanu psychicznego,
- dobowe wahania nastroju,
- zmiany w wyglądzie i zachowaniu,
- wystąpienie zespołu abstynencyjnego po odstawieniu przyjmowanych substancji odurzających – objawy zespołu abstynencyjnego to drżenie mięśni i rąk, nadmierna potliwość, omamy, pogorszenie koncentracji i lęki.
Skutki zażywania narkotyków - dlatego potrzebujesz odwyku w ośrodku leczenia uzależnień!
Choroba, jaką jest uzależnienie, zmienia życie chorego i jego bliskich o 180 stopni. Niszczy życie zawodowe i osobiste oraz relacje z najbliższym otoczeniem. Często prowadzi do problemów finansowych, ryzykownych zachowań seksualnych, kryzysu bezdomności i konfliktów z prawem. Efektem zażywania narkotyków jest również znaczne pogorszenie stanu zdrowia, które może prowadzić do nieodwracalnych zmian.
Wiele z tych objawów da się jednak zatrzymać i zminimalizować, jednak istotne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie terapii i powstrzymanie się od zażywania. Można być uzależnionym i prowadzić zupełnie normalne, szczęśliwe i trzeźwe życie. Jednak wymaga to zgłoszenia się po profesjonalną pomoc i wsparcie.
Skuteczna terapia narkotykowa - pierwszy krok do pokonania uzależnienia od narkotyków
Terapia narkomanii jest powszechną metodą wychodzenia z nałogu. Pierwszym krokiem jest przyznanie się do problemu, kolejnym sięgnięcie po profesjonalną pomoc z zewnątrz. Doświadczeni specjaliści terapii uzależnień i psychologowie są gotowi pomagać narkomanom w wyjściu z nałogu.
Proszenie o wsparcie nie jest oznaką słabości, a siły, jaką uzależniony znajduje w sobie na drodze do życia wolnego od nałogów. Im wcześniej taka pomoc nadejdzie, tym większa szansa na powodzenie terapii i uniknięcie konsekwencji związanych z długotrwałym zażywaniem narkotyków. Jednak nie należy zapominać, że terapię można rozpocząć na każdym etapie uzależnienia – nasza kadra terapeutów jest gotowa zapewniać długoterminowe wsparcie psychologiczne i terapeutyczne nawet najciężej uzależnionym.
Terapia grupowa i indywidualna w naszym centrum pozwala osobom uzależnionym w bezpiecznej atmosferze, pełnej wsparcia, na trzeźwo i pod okiem profesjonalisty, przyjrzeć się skutkom swojego uzależnienia.