Muzykoterapia

Muzykoterapia – czym jest?

Muzykoterapia, czyli terapia muzyką, to rodzaj prowadzenia terapii przez sztukę. Terapia z użyciem muzyki, instrumentów, ma na celu wyzwolenie, czy też aktywizowanie emocji – poprawia nastrój, koncentrację, zwiększa kreatywność i pamięć, harmonizuje pracę serca, relaksuje fizycznie i psychicznie. Stosowana i zalecana jest w leczeniu nerwic i zaburzeń psychosomatycznych, a jej działanie zapobiega atakom paniki. Ma pozytywne działanie na psychikę, dzięki czemu zmniejsza depresję, lęk, poprawia samoocenę, a także pomaga w walce z bezsennością. Leczenie muzyką sprawdza się więc u osób cierpiących na nerwicę, depresję, stany lękowe, zespół stresu pourazowego, nerwicę natręctw, zaburzenia snu.

Jakie efekty przynosi?

Przy regularnej pracy muzykoterapią można zauważyć jej zbawienne efekty i wpływ na organizm. Jest to m.in. uspokojenie i rozluźnienie, zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawę nastroju, aktywizację różnego rodzaju emocji, poprawę jakości snu, zmniejszenie napięcia mięśni, zwiększenie komfortu psychicznego. W kontekście zdrowia psychicznego i uzależnień muzykoterapia jest metodą psychoterapeutyczną, która wykorzystuje interakcje muzyczne jako środek ekspresji, wyrażania siebie i komunikacji. Podczas sesji muzykoterapii wykorzystuje się aktywne tworzenie muzyki, słuchanie muzyki i dyskusję.

Do kogo jest skierowana muzykoterapia?

Osoby uzależnione budują mechanizmy obronne w celu kontynuowania swojego zachowania i ukrycia się przed emocjami. Słuchanie muzyki i jej omawianie może pomóc bezpiecznie badać emocje i identyfikować swoje stany emocjonalne. Skuteczne leczenie uzależnień to leczenie holistyczne, czyli takie, które uwzględnia czynniki biologiczne, psychiczne i społeczne, które miały wpływ na powstanie zaburzenia. Włączając muzykę do terapii możemy doświadczyć licznych korzyści, które wspierają ogólny powrót do zdrowia m.in. lepszą zdolność rozpoznawania i akceptowania swoich emocji.

Warto pamiętać także, że muzykoterapia jest dla każdego, niezależnie od wieku.

“Każde dzieło muzyczne powoduje zmiany wewnętrzne i czyni układ nerwowy bardziej harmonijnym”
                                                                                                                                                        -Jaques-Dalcroze
muzykoterapia, instrumenty
Muzykoterapia, instrumenty, gitara, ukulele
Muzykoterapia, instrumenty, terapia poprzez sztukę
Muzykoterapia, terapia poprzez sztukę, gitara, instrumenty, ukulele

logo centrum terapi krajna„Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Kapost sp. z o.o. Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie – zgodnie z zasadą, która mówi, że przetwarzanie danych osobowych jest zgodne  z prawem jeżeli jest niezbędne w celu realizacji umowy bądź przed jej zawarciem. Więcej Polityka Prywatności

Newsletter

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze artykuły i informacje o nowościach

O Nas

 

Naszą misją jest pomóc Ci w walce z nałogiem. Nie wahaj się, skontaktuj się z nami.


Polityka prywatności

Kontakt

Centrum Terapii KRAJNA
ul Tadeusza Kościuszki 22b
89-400 Sępólno Krajeńskie

e - mail: info@centrumkrajna.pl

Wpisany do rejestru podmiotów leczniczych pod numerem: 000000240839

Ośrodek KRAJNA

ul. Leśna 1
89-400 Sępólno Krajeńskie

Centrum Krajna - nr tel

Kalkulator