Jak zwalczyć problem z alkoholem u nastolatka?

Zastanawiasz się jak możesz zwalczyć problemem z alkoholem u nastolatka? Z roku na rok wzrasta problem spożywania alkoholu wśród osób nieletnich. Wiek inicjacji alkoholowej w 2003 roku wynosił 14 lat. Młodzi, nieświadomi konsekwencji oraz posiadający szybki metabolizm, spożywają znaczne ilości etanolu. Średnio przeciętny nastolatek może wypić więcej alkoholu niż przeciętny dorosły. Dlatego młodzi często ulegają wypadkom, które są śmiertelne w skutkach.

Psychoterapia

W rozwiązywaniu problemu z alkoholem, niezbędna jest wizyta u specjalisty. To on zdecyduje o formie terapii. W zależności od skali problemu, może zaproponować psychoterapię, leczenie uzależnienia na sesjach u terapeuty lub pobyt w ośrodku leczenia uzależnień. Podczas terapii uzależnień, leczone są zarówno uzależnienie biologiczne jak i psychiczne. To pierwsze może być wspomagane farmakologicznie, za pomocą leków uspokajających lub psychotropowych. Wspierają one organizm w zwalczaniu uzależnienia, uśmierzają ból oraz nerwowość spowodowane odstawieniem etanolu. Wyjście z uzależnienia psychicznego trwa dłużej i zależy od chęci młodego człowieka do leczenia. Jego podstawą jest psychoterapia. Można postawić na terapię indywidualną, prowadzoną pomiędzy psychoterapeutą a uzależnionym lub grupową. Tego typu terapie grupowe odbywają się w miejscach specjalnie do tego dostosowanych, które są komfortowe dla pacjentów. Ułatwia to ich otworzenie się oraz opowieści na temat swoich historii. Dodatkowo nastolatek, przebywając w grupie osób, które doświadczyły podobnych do niego problemów, czuje się bardziej akceptowany. Może to ułatwić mu dojście do równowagi oraz do pełni zdrowia.

Komunikacja międzypokoleniowa zapobiegająca problemom z alkoholem

Problemem nastolatków, z jakim zmagają się od wielu pokoleń, jest brak zrozumienia ze strony rodziców. Wynika to z różnic w zachowaniu oraz kulturze. Nowinki technologiczne oraz zmiany kulturowe wprowadzane są tak szybko, że osoby, które nie chcą w nich uczestniczyć, szybko przestają je rozumieć. Nastolatkowie natomiast są na bieżąco ze wszystkimi nowościami. Wraz z pogłębianiem się różnic pomiędzy pokoleniami, zanika również rozmowa. Dorośli nie wiedzą, jak porozumieć się ze swoim dorastającym dzieckiem. Młoda osoba natomiast uważa, że nikt nie rozumie, ani nie chce zrozumieć problemów, z jakimi się zmaga.

Dlatego komunikacja międzypokoleniowa jest istotnym elementem zapobiegania alkoholizmowi. W rodzinach, gdzie dzieci od początku mogą polegać na rodzicach, problem alkoholu jest dużo mniej widoczny. Dzieje się tak, ponieważ nastolatek wie, że może zaufać rodzicom. Oni natomiast przekazują mu istotną wiedzę dotyczącą uzależnień oraz wpajają poczucie własnej wartości. W taki sposób nie czuje on potrzeby dowartościowania się poprzez podziw znajomych związany z piciem alkoholu.

blank

Wpływ środowiska a problem z alkoholem u nastolatka

W momencie braku komunikacji pomiędzy bliskimi a nastolatkiem, pojawiają się znajomi, którzy stają się dla niego drugą rodziną. Szczególnie jeżeli osoby, z którymi się spotyka są starsze. Traktuje je jak wzór do naśladowania, a ich zachowania imponują mu. Wie, że są zarezerwowane dla osób pełnoletnich. Często, aby zaimponować znajomym, młodzi sięgają po używki typu alkohol lub papierosy. Zmusza ich do tego presja otoczenia. Pewni, że rodzice nie chcą z nimi rozmawiać, szukają akceptacji wśród rówieśników, którym imponuje zażywanie alkoholu.

W taki sposób pojawia się problem z nałogiem, który wyniszcza organizm. W przypadku, kiedy rodzice zaniedbują rozmowy z dzieckiem, a ono nie czuje do nich zaufania, może okazać, się, że problem osiągnie duże rozmiary. Nastolatek nie chce powiedzieć o swoich wątpliwościach. Nawet, jeżeli widzi, że sytuacja wymyka się spod kontroli, nie chce sięgnąć po rady rodziców, ponieważ boi się ich oceny. W ten sposób młody człowiek wpada w sidła nałogu, z którego jest bardzo trudno wyjść.

Rozmowa jako wsparcie w chorobie

Jeżeli pojawi się problem z alkoholem, również jest potrzebna komunikacja międzypokoleniowa. Rodzice, znając przyczynę, powinni starać się jej zapobiegać oraz możliwie szybko odciąć nastolatka od toksycznych znajomości. Jednocześnie tłumacząc, że mają na uwadze przede wszystkim jego dobro. Najbliżsi nie powinni obwiniać młodej osoby za błędy, jakie popełniła. Należy postawić na wyważoną rozmowę, w której jest miejsce na szacunek oraz przedstawienie swoich obaw. Rodzice oraz najbliższa rodzina powinni postarać się, aby nastolatek na nowo im zaufał. W takim wypadku chętniej odpowie na zadawane mu pytania oraz posłucha rad. Ciężko jest pokonać wpływ, jaki na nastolatka ma jego środowisko. W przypadku braku więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem, jest to szczególnie ciężkie. Dlatego należy postarać się, aby kontakt z osobami, które doprowadziły do problemu z alkoholem, był możliwie ograniczony lub zerwany.

Sposobem, jaki stosują niektórzy rodzice nastolatków mających problem z alkoholem, jest długi, rodzinny wyjazd w miejsce, które jest mało uczęszczane przez osoby w podobnym wieku. Pozwala to na zacieśnienie więzów rodzinnych oraz sprzyja rozmowom, które są niezwykle ważne dla zdrowia psychicznego młodego człowieka. Pokazują mu, że ma wparcie w najbliższych mu osobach. Daje to siłę na walkę z uzależnieniem.

Zapoznaj się z ofertą terapii alkoholizmu lub terapią dla rodzin w Ośrodku Terapii Uzależnień Krajna oraz naszym Fanpage.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.