Jak postępować z narkomanem w domu?

Czy ktoś, kogo kochasz, ma problem z narkotykami? Niezależnie od tego czy chodzi o nielegalne substancje, czy leki na receptę, nie można nikogo zmusić do zaprzestania nadużywania narkotyków. A więc jak postępować z narkomanem w domu? Istnieją sposoby, aby wspomóc powrót do zdrowia i uwolnić od choroby uzależnienia.

Obserwowanie, gdy ktoś, na kim ci zależy, walczy z uzależnieniem, może być niezwykle przygnębiające i mieć duży wpływ na Twoje samopoczucie. Jeśli osoba nadużywająca narkotyków jest Twoim bliskim przyjacielem, współmałżonkiem, rodzicem, dzieckiem lub innym członkiem rodziny, łatwo jest, aby ich uzależnienie przejęło kontrolę również nad Twoim życiem. Ich zażywanie może powodować u Ciebie duży stres, lęk. Prawdopodobnie wystawia ono na próbę Twoją cierpliwość, obciążać domowe finanse i dręczyć Cię poczuciem winy, wstydu, gniewu, frustracji i smutku.

Gdy nie wiesz, jak postępować z narkomanem w domu

Bez względu na to, jak rozpaczliwie możesz się czuć, nie jesteś sama w tej walce. Problem nadużywania substancji psychoaktywnych dotyka każdego, niezależnie od statusu społecznego i materialnego. Zgłoszenie się po pomoc nie jest oznaką wstydu i słabości, tylko odwagi i miłości. Zanim jednak postanowisz, że konieczna jest interwencja, naucz się jak postępować z osobą uzależnioną. Dowiedz się, krok po kroku, jak postępować z narkomanem w domu.

Kobieta nie wiedząca jak postępować z narkomanem w domu

Zrozumienie przyczyn nadużywania narkotyków

Ludzie zaczynają używać narkotyków z różnych powodów. Wiele osób sięga po nie, aby poradzić sobie z objawami nieleczonych problemów ze zdrowiem psychicznym. Do problemów tych możemy zliczyć np. duży stres, zaburzenia lękowe i depresyjne, zaburzenia osobowości, ADHD czy nawet ze spektrum autyzmu.  Niektóre osoby mogą zdawać sobie sprawę z tego, że mają problem ze zdrowiem psychicznym.  Nie są jednak w stanie znaleźć terapeutycznych sposobów radzenia sobie z nim. Stosują więc tzw. samoleczenie. Inne osoby, zupełnie nieświadome przyczyny, stosują środki w celu opanowania utrudniających funkcjonowanie objawów lub ucieczki od trudnych emocji związanych z ich życiem. Inni ludzie sięgają po narkotyki, aby poprawić swoje samopoczucie, dopasować się do otoczenia lub złagodzić nudę i niezadowolenie z życia. Są też tacy, u których nadużywanie substancji psychoaktywnych wynika z dobrych intencji lekarza, który stara się wyleczyć chorobę.

Niezależnie od powodu, dla którego ukochana osoba zaczyna brać, w pewnym momencie staje się jasne, że ich zażywanie stanowi problem. Pamiętaj jednak by okazać jej zrozumienie – to nie ona jest winna tylko choroba, która trawi ją od środka.

Potwierdzenie swoich obaw

Zarówno wtedy, gdy problem dotyczy narkotyków rekreacyjnych, jak i leków na receptę, ich nadużywanie niesie za sobą poważne skutki, rujnując rodziny, relacje z bliskimi i niszcząc życie. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zgłoszeniu się po pomoc specjalisty, upewnij się, że Twoje obawy są słuszne. Porozmawiaj z innymi bliskimi i spytaj czy oni również zauważyli, że używanie substancji przez Twoją ukochaną osobę jest dla niej szkodliwe. Często najbliższa rodzina zdaje się nie uznawać problemu lub stawać w obronie osoby uzależnionej. Jest to całkowicie zrozumiałe, w końcu choroba uzależnienia wpływa również na nich. Tworzy ona specyficzną i szkodliwą więź zwaną współuzależnieniem. Bez względu na to czy Twoje obawy się potwierdzą, czy też zostaną odebrane jako atak. W związku z tym warto poprosić o poradę specjalistę z dziedziny leczenia uzależnień.

Terapia dla osób współuzależnionych

Kontakt z poradnią leczenia uzależnień

Terapeuci i specjaliści leczenia uzależnień pomagają nie tylko osobom zmagającym się z problemem narkotykowym, ale również ich rodzinom i bliskim.

Zanim postanowisz porozmawiać z ukochaną Ci osobą o jej problemie, udaj się po poradę do specjalisty z zakresu terapii narkomanii. Nasza placówka służy poradą telefoniczną każdemu,  kto potrzebuje pomocy, a nasi terapeuci i pracownicy czekają na Twój telefon. Pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie i uwolnić Twoją rodzinę od niszczącej ją choroby.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.

    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.